Już po raz ósmy z czterech jarosławskich parafii o g. 12 wyruszyły dziś kolorowe orszaki. Europejski z parafii pw. Chrystusa Króla, Azjatycki z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Afrykański z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej oraz Orszak Rodziny z naszej parafii. Wierni w kolorowym korowodzie przeszli na Rynek, by tu wysłuchać życzeń, podzielić się opłatkiem i wspólnie kolędować.

Jak co roku trzy orszaki spotkały się przy Bramie Krakowskiej, by wspólnie przejść ulicą Grodzką na rynek. Już na ulicy Grodzkiej odbywały się inscenizacje jasełkowe. Wierni, którzy wybrali się w tym dniu na Rynek zobaczyli przemarsz pasterzy z owcami, ogłoszenie edyktu Cezara Augusta, odesłanie Świętej Rodziny sprzed gospody przez Żyda, scenki aniołów w niebie, Heroda w pałacu, diabły w piekle kuszące przechodzących w orszaku, pokłon trzech króli przed Dzieciątkiem w szopce ustawionej na scenie. Nie zabrakło władców Polski i głównych bohaterów. Jak co roku bardzo dobrze  dobrani jarosławianie wcielili się w role m.in.: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, królową Jadwigę, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszkę i wiele innych postaci. W orszaku tradycyjnie już udział wzięły służby mundurowe, przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, przedstawiciele władz lokalnych samorządów, wojewody, uczniowie jarosławskich szkół i szkół z gmin powiatu jarosławskiego. Na czele Orszaku Europejskiego kroczyli: Metropolita Przemyski abp Adam Szal, poseł na sejm Anna Schmidt-Rodziewicz, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, wicestarosta Mariusz Trojak, wiceburmistrzowie Jarosławia, wójtowie i wicewójtowie okolicznych gmin.

Już po dotarciu na rynek, gdzie na scenie ustawiona była szopka, a w niej na orszaki oczekiwała Rodzina Święta, swoje życzenia uczestnikom orszaku przekazała poseł A. Schmidt-Rodziewicz: – Zdrowia, szczęścia i dużo dobrej energii, wytrwałości w postanowieniach noworocznych, bo każdy z nas takie poczynił, wiele radości z obcowania dzisiaj i w każdy dzień z bliskimi i przyjaciółmi i wiele radości z tego rozpoczynającego się roku – życzyła mieszkańcom miasta i powiatu poseł. Wiceburmistrz Wiesław Pirożek, który reprezentował władze miasta, podziękował arcybiskupowi Adamowi Szalowi, że po raz kolejny zaszczycił jarosławski Orszak Trzech Króli. – Chciałem podziękować także organizatorowi księdzu proboszczowi, archiprezbiterowi, który wkłada swoje serce, by szóstego stycznia odbywał się tu taki piękny orszak. Bóg zapłać! A Wam wszystkim, mieszkańcom Jarosławia dużo, dużo zdrowia, powodzenia i błogosławieństwa Bożego – życzył W. Pirożek. Arcybiskup Adam Szal wyraził swoją wdzięczność wiernym za to, że na Podkarpaciu rozbrzmiewa Ewangelia i dociera do serc ludzi. – Niech za naszym uczestnictwem, udziałem prawda o narodzeniu Pańskim rozbrzmiewa w naszych domach przez śpiew kolęd, także przez te piękne zwyczaje, które tu się pojawiają w postaci Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu. Dziękuję wszystkim współorganizatorom. Życzę, aby ten rok Pański 2019 był obfity w Boże błogosławieństwo i życzliwość od ludzi – życzył jarosławianom abp Adam Szal. Udzielił wiernym błogosławieństwa. A na koniec przy śpiewie kolęd uczestnicy orszaku dzielili się opłatkiem.

Teskt: Ewa Klak-Zarzecka/ekspresjaroslawski.pl