W środę, 13. listopada 2019 r. w galerii “Za chórem” odbyła się promocja książki Zbigniewa Zięby pt. “Historia i pamięć w twórczości jarosławskiego artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara”. Wydarzenie to było połączone z wernisażem wystawy tematycznej opartej na dokumentacji fotograficznej oraz modelach rzeźbiarskich.

W niniejszej pozycji zostało udokumentowane 50 lat dorobku artystycznego Stanisława Lenara w mieście Jarosławiu. Nie sposób byłoby zebrać wszystkie dzieła wykonane dla świątyń, samorządu, instytucji, szkół, czy osób prywatnych gdyby nie zaangażowanie Zbigniewa Zięby, który mówi o artyście:

Chociaż od samego początku drogi artystycznej Stanisław Lenar uprawiał sztukę plastyczną w różnych jej dziedzinach, to jego koronną pasją niezmiennie pozostawała trudna i pracochłonna dyscyplina, jaką jest rzeźba tworzona w technikach trwałych (brąz, kamień, drewno). Na tematykę realizacyjną znaczący wpływ miała Anna Jenke, która w trosce o dokumentowanie losów wybitnych jarosławian, odkłamywanie historii i patriotyczne wychowanie młodzieży, zainicjowała w 1969 r. artystyczną współpracę Stanisława Lenara z ks. prałatem Bronisławem Filą (1922-1985), proboszczem sąsiadującej z PLSP parafii pw. Bożego Ciała. Jednym z pierwszych tego efektów była realizacja (wspólnie z Wiktorem Śliwińskim) dzieła o charakterze okolicznościowym, na co złożyła się dekoracja kościoła parafialnego i jego otoczenia oraz budowa, na pl. ks. Piotra Skargi, okazałego ołtarza polowego, przy którym w lipcu 1971 r. odbyły się historyczne uroczystości związane z nawiedzeniem Jarosławia i zakończeniem peregrynacji po diecezji przemyskiej przez symbole Matki Bożej Jasnogórskiej (pusta rama obrazu, świeca i ewangeliarz). Te religijno-patriotyczne wydarzenia, które na trwałe wpisały się w bogatą historię miasta, rozpoczęły zarazem proces przywracania świetności jarosławskiej kolegiacie i trwałego dokumentowania prawdy historycznej z ukierunkowaniem na jej stały odbiór.

W uroczystościach promocyjnych wzięli udział m. in. Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, przedstawiciele duchowieństwa oraz instytucji kultury w mieście i regionie.

Podczas okolicznościowego przemówienia Ksiądz Proboszcz Marian Bocho odczytał dekret powołujący do istnienia przy parafii Muzeum 700-lecia im. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na Nowennę ku czci Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin oraz Mszę świętą, której przewodniczył ks. prał. Marek Wojnarowski – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, a okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Zbigniew Suchy – redaktor naczelny przemyskiej edycji Tygodnika Katolickiego “Niedziela”.

fot. Henryk Górecki

fot. ks. Marek Demski

WYSTAWĘ MOŻNA OGLĄDAĆ OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 10:00-13:00
ORAZ W NIEDZIELE PO MSZACH ŚWIĘTYCH