5 listopada 2022 r. do Jarosławia przybyli przewodnicy turystyczni z Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Sanoka, a także ze Lwowa, Lublina i Ojcowa, by uczestniczyć w jubileuszu XX-lecia Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek. Warto jednak podkreślić, że udokumentowana działalność przewodników w naszym mieście jest dużo dłuższa – 66 lat.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kolegiacie pw. Bożego Ciała sprawowana przez krajowego duszpasterza przewodników ks. Artura Świeżego SDB, duszpasterza diecezjalnego ks. Piotra Bartnika oraz duszpasterza jarosławskiego ks. Andrzeja Kinala.
W okolicznościowym kazaniu ks. Andrzej Kinal zwrócił uwagę na trzy podstawowe wartości: prawdę, dobro i piękno, których źródłem jest sam Bóg. Podkreślił, że pierwszym zadaniem każdego człowieka, przede wszystkim przewodnika turystycznego, jest dawanie świadectwa obecności Boga w świecie, w przyrodzie, w historii, w kulturze, w życiu osobistym i publicznym. Jeżeli to zadanie traktujemy poważnie i staramy się je wypełnić, to rzeczywiście stajemy się dla drugich przewodnikami nie tylko na ziemi, ale przewodnikami do samego Boga, do wiecznego zbawienia. Zwrócił też uwagę na to, że istotne miejsce wśród zabytków stanowią świątynie, w których nasi poprzednicy w wierze pozostawili wiele znaków swojej wiary i miłości do Pana Boga i do Matki Najświętszej. Zachęcił, by przed Obrazem Matki Bożej Królowej Rodzin zastanowić czy jesteśmy dobrymi przewodnikami do Pana Boga, jako źródła prawdy, dobra i piękna.
Uczestnicy jubileuszowego spotkania dowiedzieli się również o wielu inicjatywach związanych z przygotowaniem do jubileuszu 700-lecia parafii jarosławskiej. Ks. Marek Szczepański i p. Joanna Kociuba, pasjonaci historii, zapoznali zebranych z cennymi zbiorami starodruków i dokumentów zgromadzonych w Archiwum ks. Jakuba Makary. Ks. Jakub Makara pełnił posługę duszpasterską w Jarosławiu w latach 1926-1965 i jest autorem „Dziejów Parafii Jarosławskiej od początku do r. 1772”.
Kolejną jubileuszową atrakcją jest Muzeum 700-lecia parafii, któremu patronuje św. Jan Chrzciciel i św. Jan Ewangelista. Zobaczyć tu można m.in. zabytkową monstrancję, naczynia liturgiczne, obrazy, szaty liturgiczne i pamiątki z zakończenia peregrynacji symboli Matki Bożej Częstochowskiej w 1971 r.
Z kolei w Galerii Huttera, znajdującej się w podziemiach kolegiaty, przewodnicy zobaczyli oryginalne, osiemnastowieczne figury patronów kościoła i świętych jezuickich, których kopie obecnie znajdują się przed świątynią. Ich autorem jest Thomas Hutter rzeźbiarz i malarz pochodzenia bawarskiego, który przez kilka lat miał swoją pracownię w Jarosławiu, w kamienicy Orsettich.
Przewodnicy z Podkarpacia, którzy często prowadzają wycieczki po naszym mieście, z uznaniem obserwowali renowację kościoła i przygotowania do jubileuszu. Natomiast ci, którzy przyjechali tu po raz pierwszy planują zorganizowanie wycieczek w celu dogłębnego poznania miasta i jego zabytków.
Zofia Krzanowska