„Praca z kamerą i aparatem fotograficznym” to temat warsztatów, w których wzięli udział uczniowie z klasy humanistyczno-medialnej w dniu 18 października. Przeprowadził je Karol Czechowicz edukator z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Warsztaty zostały poprzedzone częścią teoretyczną. Licealiści dowiedzieli się czym jest notacja oraz w jaki sposób „pracować” ze świadkiem historii. Prowadzący krok po kroku wyjaśnił, jak przygotować się do przeprowadzenia nagrania. Zwrócił uwagę uczniom, że powinni się najpierw zapoznać z wydarzeniami historycznymi z zakresu, który będzie dotyczył omawianego zagadnienia. Dzięki temu będą mogli ocenić wiarygodność przekazu choć jak dodał „notacja to nie test wiedzy, jej kwintesencją są emocje”. Kolejny krok to przygotowanie pytań, które będą zadawane świadkowi historii.

Karol Czechowicz przekazał również wiele cennych wskazówek odnośnie wyboru miejsca do nagrania, aby zapewnić komfort rozmówcy i zadowalający efekt końcowy. Okazało się, że nie jest to wcale proste zadanie, bo przeszkadzać mogą nie tylko zwierzęta czy hałas zza okna, ale także dźwięk lodówki… Następny ważny czynnik to oświetlenie – licealiści zostali doskonale przeszkoleni także w tym aspekcie. Kiedy wszystko jest już przygotowane można przystąpić do nagrywania i tutaj pojawia się kolejne pytanie – jakim sprzętem? Edukator pokazał różne narzędzia służące do tego celu oraz efekty końcowe ich użycia. Uczniowie poznali też programy komputerowe do obróbki filmów i transkrypcji. Podczas części warsztatowej edukator podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z nagrywaniem notacji oraz uroczystości i ważnych wydarzeń. Uczniowie zapoznali się w czasie zajęć z profesjonalnym sprzętem audio-wizualnym. Licealiści wykonywali także samodzielnie zdjęcia, które były oceniane przez prowadzącego.  

Dzięki przeprowadzonym zajęciom uczniom będzie teraz dużo łatwiej właściwie dokumentować kamerą i aparatem fotograficznym różne wydarzenia.

Z poważaniem

ks. Grzegorz Delmanowicz