6 grudnia 2024 r. w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Anny Jenke w Jarosławiu odbyło się VI Forum Wychowawcze. W tym wyjątkowym wydarzeniu, które już na stałe wpisało w harmonogram pracy jarosławskiego „Katolika”, wzięli udział abp Adam Szal – metropolita przemyski, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu ks. prał. Marian Bocho, Burmistrz Miasta Jarosławia mgr inż. Marcin Nazarewicz oraz zaproszeni prelegenci Grażyna Buła i  Piotr Rostecki.

Dyrektor szkoły, wprowadzając zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów w tematykę tegorocznego forum, wyjaśnił, że Anna Jenke, uważnie obserwując rzeczywistość, w której funkcjonowali jej uczniowie, umieściła w swoim duchowym pamiętniku 3 maja 1969 r. takie oto stwierdzenie: „Trzeba zaradzić wszelkim formom zła…”. Trzy miesiące później, Sługa Boża, zwróciła się do jarosławskich pedagogów i rodziców z następującym apelem: „W tej chwili jest w Polsce 1,5 miliona alkoholików, czyli 4 razy więcej niż przed wojną… Szerzy się też narkomania. To już nie «Zachód», ale nasza polska młodzież. Wpadają w to także dobrzy, najlepsi, którzy chcieli ratować rozbitych rówieśników. Lecimy w przepaść i to z dużym przyspieszeniem”. Okres dorastania – tłumaczył ks. dr Grzegorz Delmanowicz – to czas intensywnego rozwoju psychofizycznego, w którym młodzi ludzie stają przed szeregiem wyzwań i pokus. Dlatego pragniemy edukować naszych uczniów na temat ryzyka, jakie niesie za sobą kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Badania dowodzą, że skuteczna profilaktyka może zmniejszyć ryzyko uzależnienia, a właściwe wsparcie rodziny i szkoły odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Chcemy popatrzeć dziś na życie Sługi Bożej i razem z Nią uczyć tego, jak chronić swoje życie przez takimi zagrożeniami, jak alkoholizm, nikotynizm i narkomania. Wraz z Anną Jenke pragniemy odkryć wartość przyrzeczenia o zachowaniu abstynencji od alkoholu, papierosów, czy narkotyków, które składaliśmy przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii. Razem z Patronką szkoły chcemy rozważyć głębię harcerskiego ślubowania, w myśl którego Sługa Boża podejmowała wstrzemięźliwość od tytoniu, napojów alkoholowych i narkotyków, widziała w abstynencji pomoc w panowaniu nad słabościami oraz ważny aspekt walki z nałogami.

Abp Adam Szal, metropolita przemyski, wyraził wdzięczność za działania liceum nakierowane na wspomaganie rodziców w procesie wychowania dzieci. Gratulując pracownikom szkoły inicjatywy, która łączy się z troską o upowszechnianie osoby i dzieła Anny Jenke, zwrócił uwagę na potrzebę podejmowania różnych działań promujących życie w wolności od jakichkolwiek uzależnień. Burmistrz Miasta Jarosławia, Marcin Nazarewicz, zauważył, że uzależnienia wśród dzieci i młodzieży to niezwykle złożony problem, który z roku na rok narasta i przyjmuje różne formy. W jego ocenie przyjęta formuła VI Forum Wychowawczego to dobra okazja do wspólnej refleksji nad istniejącymi niebezpieczeństwami, a zarazem skuteczna pomoc w walce o szczęśliwą młodość.

Licealiści wysłuchali prelegentów, którzy podkreślali znaczenie rodziny oraz różnych ruchów samopomocowych w walce z uzależnieniami. Wystąpienie Piotra Kosteckiego było odpowiedzią na pytanie: W czym może pomóc grupa Anonimowych Alkoholików? Prelegent, wskazując na wartość wspólnoty w niesieniu pomocy osobom zniewolonym alkoholem, zachęcił młodzież do troski o rozwijanie kompetencji emocjonalnych i społecznych. Grażyna Buła zaprezentowała temat: „Znaczenie rodziny i grup Al-Anon przeciwdziałaniu uzależnieniom”. Prelegentka wyjaśniła, że grupy Al-Anon są wspólnotą krewnych i przyjaciół osób uzależnionych. Mają one na celu rozwiązywanie wspólnych problemów przez dzielenie się doświadczeniem, siłą i nadzieją. Krewni i przyjaciele osób uzależnionych, biorąc udział w spotkaniach, uświadamiają sobie, że alkoholizm jest chorobą całej rodziny, a w leczeniu może pomoc postawa najbliższych wobec osoby uzależnionej.

Kolejnym punktem VI Forum Wychowawczego były spotkania warsztatowe. Przeprowadzili je wychowawcy i nauczyciele. Dzięki warsztatom licealiści, pracując w wyznaczonych grupach,  uświadomili sobie, że Anna Jenke nie sięgała po żadne używki do 18 roku życia. Czyniła tak dlatego, że chciała być wierna przyrzeczeniu o zachowaniu abstynencji od alkoholu i papierosów, które złożyła w dniu przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, a także ślubowaniu harcerskiemu. Pierwszy raz spróbowała alkoholu, gdy miała 20 lat. Dostrzegając jego niszczącą siłę oraz pojawiające się wśród młodzieży uzależnienia od alkoholu, nikotyny i narkotyków, podjęła postawę abstynencji. Przez przygotowywanie tematycznych prelekcji demaskowała istniejące w życiu młodzieży niebezpieczeństwa oraz proponowała podjęcie odpowiednich środków zaradczych. Anna Jenke oddziaływała na młodzież przez zajęcia języka polskiego, lekcje wychowawcze, a także indywidualne rozmowy. Prowadząc nabożeństwa różańcowe, które odbywały się Kolegiacie jarosławskiej w pierwsze soboty miesiąca, wskazywała, że szczególną bronią w walce z alkoholem i substancjami psychoaktywnymi jest modlitwa. Sługa Boża często polecała Panu Bogu uzależnionych, a  także ich najbliższych. Modląc się, prosiła rozwój apostolatu trzeźwości, o ludzi, którzy będą zachęcać innych do czasowej lub trwałej abstynencji.

Warsztaty stały się dla młodzieży sposobnością do znalezienia odpowiedzi na następujące pytania: Jak definiuje się uzależnienie? Jak wygląda się jego mechanizm? Jakie negatywne skutki wywołuje alkoholizm, narkomania, bądź uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych? Jak rozpoznać objawy uzależnienia? Licealiści poznali też takie formy przeciwstawiania się istniejącym zagrożeniom, jak: poszerzanie wiedzy na temat uzależnienia od alkoholu i innych środków psychoaktywnych m.in. przez lekturę odpowiednich książek, oglądanie tematycznych programów, udział w zajęciach edukacyjnych; korzystanie z pomocy oferowanej w szkole przez specjalistów; działania zmierzające do ograniczania dostępności alkoholu w przestrzeni publicznej; reagowanie w sytuacjach, gdy alkohol jest sprzedawany osobom nieletnim; rozwijanie cnoty umiarkowania w podejściu do alkoholu i substancji psychoaktywnych; respektowanie zakazu prowadzenia jakichkolwiek pojazdów po spożyciu środków psychoaktywnych; promowanie różnych form rozrywki bez obecności alkoholu; modlitwę w intencji uzależnionych od alkoholu, nikotyny narkotyków oraz ich rodzin; podejmowanie czasowej (miesiąc sierpień, Wielki Post) lub trwałej abstynencji od środków psychoaktywnych;  ofiarowanie różnych wyrzeczeń i umartwień dnia codziennego jako wynagrodzenia za zło wynikające z alkoholizmu i narkomanii. Warsztaty zakończyły się przygotowaniem plakatów przypominających o głównym przesłaniu zorganizowanego wydarzenia.

Następnie uczestnicy VI Forum Wychowawczego wzięli udział w koncercie nowopowstałego zespołu szkolnego. Na skrzypcach zagrały uczennice kl. 1a:  Jagoda Potoczny i Maria Kłoda, na klarnecie Weronika Pieniążek z kl. 3b, a na werblu Mikołaj Przybylski z kl. 3a. Swój talent w grze na trąbce zaprezentowali: Maciej Nieckarz z kl. 4a i Maciej Tomczyk z kl. 3a. Młodzi muzycy wykonali takie utwory, jak: Merry Christmas Everyone, Last ChristmasChristmas Carol March. Prezentując swoje zdolności pokazali, że rozwijanie pasji i uzdolnień to nie tylko dobry sposób na konstruktywne wypełnianie wolnego czasu, ale także skuteczna formą unikania różnych zagrożeń.

Ostatnim akordem wydarzenia zorganizowanego w jarosławskim „Katoliku” było ogłoszenie wyników Konkursu poetyckiego dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych powiatu jarosławskiego, przeworskiego i łańcuckiego, który miał przybliżyć uczniom szkół podstawowych postać Sługi Bożej Anny Jenke oraz zachęcić do podzielenia się refleksją na temat współczesnych, dostrzeganych niebezpieczeństw młodego człowieka. Jego organizacji podjęła się nauczycielka języka polskiego mgr Beata Bałendo. Pierwsze miejsce na podium zostało przyznane Mai Surmiak – uczennicy Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim za wiersz „Jak zaradzić złu, które się szerzy?”. Miejsce drugie zajął Daniel Pieniążek – uczeń Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Żurawiczkach za wiersz „Rycerz bez miecza”. Trzecie miejsce uzyskała Maja Łatka – uczennica Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim za wiersz „Jak zaradzić złu?”. Komisja konkursowa wyróżniła następujące osoby: Szymona Prochownika – ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy za wiersz „Prośba”, Nikolę Poleacek – uczennicę Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy za wiersz „Promienie dobra”, Krzysztofa Adamczaka – ucznia Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Studzianie za wiersz „Rysopis dobra i zła”. Dyrektor szkoły wręczył nagrody laureatom i wyróżnionym uczniom.

Ks. Grzegorz Delmanowicz podsumował IV Forum Wychowawcze następującym stwierdzeniem: Dużo jest do zrobienia. Dużo da się zrobić… Niech dzisiejszy dzień zainspiruje nas do walki z takimi zagrożeniami, jak: alkoholizm, nikotynizm i narkomania. Nie bądźmy obojętni istniejące niebezpieczeństwa oraz na problemy innych! Reagujmy!

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Rozgłośni  Archidiecezji Przemyskiej „Radio Fara”. Forum sfinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Jarosławia na 2024 r.

„Jak zaradzić złu, które się szerzy”?

Jak zaradzić złu, co jak cień się wlecze?
Co z zimnym szeptem wkrada się w serce?
Anna – służebnica drogę znała,
w cieniu ciemności jasność wskrzeszała.

Nieść światło tam, gdzie mrok się gnieździ,
Nie ustawać w miłości, choć cierń się wkrada.
Jak promień słońca, gdy świt wybucha,
tak ona z Bogiem szła i umiała słuchać

Wierzyła w dobro, choć świat był szorstki,
z uśmiechem karmiła głodnych i prostych.
Ręce jej czułe, ciche, niezłomne
kładły opatrunek na rany ogromne.

Jak zaradzić złu, co zrywa więzi?
Jak uciszyć krzyk, co serca dręczy?
Anna wiedziała, że miłość jest kluczem,
Co każdą kłódkę otworzy i serce uleczy.

Nie wystarczy walka orężem i gniewem,
trzeba innym służyć, być światłem, być chlebem,
nieść miłość, która zło pokona.
Tak jak Anna – cicha, pokorna, nieugięta, skromna.

Jak zaradzić złu, co się szerzy?

Być jak Anna – w Boga i miłość wierzyć.
Być światłem w cieniu, szeptem w ciszy,
być nadzieją, którą świat zobaczy, usłyszy.

Maja Surmiak