„Pokorna Służebnico Pana, bądź zawsze przy mnie, abym stawał się pokornym sługą mego Mistrza i Pana…”
Tradycyjnie 8 grudnia społeczność „Ekonomika„ obchodzi Patronalne Święto Szkoły. Czci swoją pierwszą patronkę Maryję Niepokalaną. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną przez ks. Marka Szczepańskiego- katechety. Na wstępie zacny celebrans powitał wszystkich licznie zgromadzonych, nie tylko uczniów, ale nauczycieli emerytów i parafian.
08. grudnia to wyjątkowy dzień nie tylko ze względu na święto szkoły. To dzień szczególnej łaski.
Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech ogłosiła Godzinę Łaski dla świata. Co roku 8 grudnia między godziną 12 a 13 można za jej pośrednictwem wypraszać szczególne łaski.
„Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga.
Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu.”
Ksiądz Marek głosząc Słowo Pana zachęcał uczestniczących do wdzięczności za dar życia. W tym właśnie dniu zrodziło się życie Maryi w rodzinie Joachima i Anny. I dziś jest okazja, aby wyrazić wdzięczność za nasz dar życia, za rodziców, ich troskę, za wychowanie. Uświadomił nam też kilka cennych spraw między innymi to, że mamy troszczyć się o własne życie, bo jesteśmy dziećmi Boga, jesteśmy kochani przez Niego i nasze imiona zostały wyryte na dłoniach Ukrzyżowanego. Kolejny aspekt, który został poruszony przez ks. Marka to człowieczeństwo. Czym jest człowieczeństwo?. To dar serca, miłości. Jakim jestem człowiekiem? To człowieczeństwo ma wiele wymiarów. To taki krótki rachunek sumienia dla nauczycieli i uczniów .
Czy tworzymy nawzajem relacje miłości, szacunku, zrozumienia, wsparcia, towarzyszenia sobie, przebaczenia, zrozumienia, jedności, przyjaźni i empatii? Wiele czasu spędzamy w szkole. Czy my jako społeczność tworzymy „ dom”, do niego chętnie, z radością przychodzimy?
Na zakończenie Ks. Marek prosił przez wstawiennictwo naszej Pani i Królowej o ducha przyjaźni, miłości, braterstwa dla wszystkich zebranych na tej świętej liturgii i zawierzył nas Maryi Niepokalanej słowami modlitwy św. O. Maksymiliana.
„O Niepokalana, nieba i ziemi Królowo, Ucieczko grzesznych i Matko nasza najmiłościwsza, Ty, której Bóg cały porządek miłosierdzia powierzyć raczył, ja, niegodny grzesznik, rzucam się do stóp Twoich, kornie błagając, abyś mnie całego i zupełnie za rzecz i własność Swoją przyjąć raczyła i uczyniła ze mną, wraz ze wszystkimi władzami mej duszy i ciała, i z całym mym życiem, śmiercią i wiecznością, cokolwiek Ci się podoba…
Anna Korneńko