Uczniowie z jarosławskiego „Katolika” wzięli udział w XXII Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Licealiści, jadąc do Częstochowy, zwiedzili 16 września br. wieżę ratuszową oraz podziemia Krakowa. Wieża ratuszowa to 75-metrowa budowla, która pełniła funkcję siedziby burmistrza, rady miejskiej i sądów. Pierwsza źródłowa wzmianka na jej temat pochodzi z 1316 r. Gotycka forma tej wieży, która była siedzibą krakowskich władz miejskich, została uformowana w połowie XV stulecia. Podziemia Rynku to miejsce umożliwiające poznanie specyfiki życia mieszkańców Krakowa w XV, XIV i XII w.
Po dotarciu na Jasną Górę i zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma, pierwszoklasiści i uczniowie klasy maturalnej wraz ze swoimi wychowawcami, śpiewając: „Jestem. Pamiętam. Czuwam”, oddali się w opiekę Czarnej Madonny.
17 września br. licealiści zostali przywitani w auli ojca Adama Kordeckiego przez ks. Zenona Latawca. Przewodniczący Rady Szkół Katolickich, przypominając słowa św. Jana Pawła II, wyjaśnił, że być wolnym to umieć używać swojej wolności w prawdzie. To używać jej do tego, co dobre. Być wolnym to kierować się prawym sumieniem, być odpowiedzialnym i umieć służyć innych.
Uczestnicy Forum Szkół Katolickich wysłuchali konferencji „Jak rozpoznać plan Boga dla mojego życia?”. Wygłosił ją ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, inicjator Ruchu Wojowników Maryi. Kapłan opowiedział o historii swoich rodziców i jego życiu naznaczonym miłością Maryi. – Moja mama modliła się, żeby mój tata przestał pić alkohol i w dniu ślubu ojciec powiedział, że z miłości do mamy przysięga przed Bogiem, że do końca życia nie tknie alkoholu. To był wyraz prawdziwej miłości – mówił ks. Chmielewski. Salezjanin podpowiedział młodym ludziom, co mają czynić, gdy towarzyszy im utrata poczucia własnej wartości. Zauważył, że jako duszpasterz Ruchu Wojowników Maryi spotyka się z mężczyznami, którzy są po różnych życiowych przejściach. – Na wszystkich kontynentach mężczyźni wracają do Maryi, różańca, wynagradzają Jej, wracają do swoich rodzin. To jest niesamowite jak Ona działa w męskich sercach. Zdrowa duchowość i religijność przy Matce Bożej rozwija męskość – zapewniał młodych. – W życiu bardzo ważne jest postawienie sobie priorytetów, bo jeżeli Jezus oddał za nas swoje życie, swój czas, żeby powiedzieć, że nas kocha to jest to dla nas wyznacznik miłości, bo miłość to czas, który daję temu kogo kocham – wyjaśniał.
Kolejną częścią spotkania było świadectwo ewangelizacyjne wygłoszone przez Piotra Szwędrowskiego, działacza społecznego, pomysłodawcy programów profilaktycznych „Smart Skills” oraz „Dobry Temat”, prezesa Fundacji Rozwoju Młodego Pokolenia. Prelegent zauważył, że bardzo ważne jest mówienie dzieciom i bliskim, że ich kochamy. Stwierdził: Nigdy nie usłyszałem od mojego taty, że mnie kocha. Kiedy miałem 13 lat w moim życiu pojawiły się różne używki. Kiedy byłem już na dnie, dzięki wspólnocie osób uzależnionych zacząłem wracać do Boga. Dziś spotykam się z więźniami. Dzięki nim odkrywam, czym jest prawdziwa wolność. Ona jest darem od Boga. Piotra Szwędrowski zachęcał ludzi młodych do tego, aby odkrywali w swoim życiu różne pasje, bo one rozwijają ducha i dają wiele radości. Życzył, aby młodzi nigdy nie zapomnieli, że są ważni dla Boga, bliskich i swoich przyjaciół.
Po adoracji Najświętszego Sakramentu uczestnicy Forum Szkół Katolickich wzięli udział w Eucharystii, której w bazylice jasnogórskiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Celebrans wezwał młodych do słuchania Boga i drugiego człowieka. – Słuchanie jest pierwszym aktem miłości. Słuchać bliskich to pokazać, że słyszę co oni do nas mówią i pokazanie, że jesteśmy gotowi na spotkanie. Kiedy słucham uważnie, słucham z miłością i wtedy rodzi się relacja zaufania – wyjaśniał. Krajowy Asystent Rady Szkół Katolickich KEP zauważył, że Pismo Święte jest jedyną i niepowtarzalną lekturą, a czytanie Biblii jest spotkaniem z Bogiem, które daje człowiekowi nadzieję. Bp Marek Mendyk przekonywał: Starajcie się w życiu o większe dary, bo to co rozbija Kościół to przeciętność, mierność, bylejakość. Szukajcie Jezusa w codzienności, pozwólcie się Mu dotknąć, miejcie w zasięgu swojej ręki Ewangelię, która jest kompasem pokazującym drogę, którą należy iść przez życie. Pamiętajcie Słowo Boga nigdy nie zawodzi!
Udział w Forum Młodzieży Szkół Katolickich, które jest corocznie organizowane przez Radę Szkół Katolickich, uświadomił licealistom z Jarosławia, że placówki katolickie są dziś środowiskami, które chronią młodzież przed zagrożeniami dzisiejszego świata. Są one ostoją wartości, dzięki którym młody człowiek stojący często na rozdrożu, może kroczyć we niewłaściwym kierunku i szybciej odkryć swoje życiowe powołanie. Tegoroczne spotkanie oznaczono hasłem: „Prawda czyni nas wolnymi”.
Ks. Grzegorz Delmanowicz