Dnia 26 września odbyła się pielgrzymka uczestników Kręgu Biblijnego do Starej Wsi oraz Dukli. Wyjazd obfitował w modlitwę osobistą i wspólnotową, a jego centralnym punktem była Eucharystia sprawowana w intencji pielgrzymów przez ks. Marka Szczepańskiego – opiekuna Kręgu.

W Starej Wsi zwiedziliśmy piękny Ogród Biblijny mieszczący się przy Bazylice Ojców Jezuitów. W symboliczny, a zarazem przystępny sposób ukazuje on  historie biblijne, a także miejsca Ziemi Świętej. Znajdują się tu m. in.: rzeźby przedstawiające postacie Starego i Nowego Testamentu (np. Adama i Ewę pod drzewem poznania dobra i zła, Dobrego Pasterza), tablice przykazań Bożych, Grota Narodzenia Pańskiego, makieta Ziemi Świętej i Egiptu, sceny z chrztu w Jordanie, wesela w Kanie, ostatniej wieczerzy, czy Golgoty. Walory przyrodnicze Ogrodu sprzyjają wyciszeniu oraz modlitwie. 

Biblijny Eden to miejsce spotkania Boga z człowiekiem. Dla nas pobyt w Ogrodzie Biblijnym miał szczególne znaczenie, ponieważ był to czas przepełniony modlitwą Słowem Bożym. W nawróceniu i spokoju jest wasze ocalenie, w ciszy i ufności leży wasza siła (Iz 30, 15). Podczas indywidualnego rozważania fragmentów Pisma św. staraliśmy się o otwartość serca na natchnienia Ducha św.  Doświadczaliśmy obecności Boga w Jego Słowie

W Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi uczestniczyliśmy we Mszy św., którą w naszej intencji odprawił ks. Marek. Warto dodać, iż Bazylika powstała w XVIII w., a znajduje się w niej kopia cudownego obrazu przedstawiająca scenę Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Do sanktuarium pielgrzymowali m.in. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, kard. Adam Sapieha, prymas Polski kard. Józef Glemp, czy w 1978 roku metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła.

Podczas wyjazdu ks. Marek przybliżył nam również postać mistyczki s. Leonii Nastał, wywodzącej się ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny NP w Starej Wsi, błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, założyciela wspomnianego Zakonu, a także św. Jana z Dukli, pustelnika, kaznodziei, spowiednika, patrona archidiecezji przemyskiej, a także poszukiwania Boga w ciszy i przyrodzie… Odwiedziliśmy miejsce, w którym zgodnie z tradycją św. Jan prowadził życie pustelnicze (znajduje się tu Kaplica św. Jana z Dukli na Puszczy). W Sanktuarium św. Jana przy Klasztorze OO. Bernardynów w Dukli prosiliśmy o potrzebne łaski, które możemy otrzymać za pośrednictwem tego świętego.

Wspólne pielgrzymowanie było drogą modlitwy, słuchania Słowa Bożego, podziwiania Stwórcy w przyrodzie, życiu błogosławionych i świętych, drogą wiodącą ku byciu razem.

            Siostra Leonia Nastał w dzienniczku Uwierzyłam Miłości spisała słowa skierowane do niej przez Jezusa: Łaski Boże otrzymujesz nie dla siebie, ale dla drugich, dla dobra dusz przeze Mnie umiłowanych, którym przez ciebie chcę powiedzieć, że je kocham, że dla nich kryję w swoim Sercu łaski, które mogą odbierać w każdej chwili, byleby tylko z ufnością przychodziły czerpać ze zdrojów Zbawicielowych.

            Ks. Marek, opiekun Kręgu podkreślił, by wzorem świętych być człowiekiem modlitwy, skierowanym do Boga, ale jednocześnie człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, zwróconym ku bliźnieniu i wspólnocie.

                                                                                                                                Bóg zapłać!

                                                                                Uczestnicy Kręgu Biblijnego przy jarosławskiej Kolegiacie