W minioną niedzielę, 25-go października gościliśmy w naszej Kolegiacie wybitnego organistę – p. Macieja Lamma, który przybywa do nas z Opola. Pan Maciej Lamm jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w specjalnościach: fortepian, organy i muzyka kościelna. Brał udział w licznych konkursach, na których zajmował czołowe miejsca, a także w wielu kursach z zakresu wykonawstwa muzyki organowej i improwizacji. Pełni obecnie obowiązki głównego organisty Katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, a także prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową.
Na program niedzielnego koncertu złożyły się dzieła Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Liszta oraz improwizacje organowe. Na początku wysłuchaliśmy dwa utwory mistrza muzyki baroku. Były to kolejno Fantazja i fuga o numerze katalogowym BWV 542 oraz preludium chorałowe „Schmücke dich, o liebe Seele”. Myślę, że obok słynnej toccaty i fugi d-moll, fantazja i fuga, które usłyszeliśmy są najbardziej znanymi dziełami Jana Sebastiana Bacha. Natomiast preludium chorałowe niezwykle uroczyste, z kolorowanym tematem idealnie się wpisuje w przeżywany obecnie w Kościele rok eucharystii, gdyż jego treść brzmi następująco:
Przywdziej, duszo, strój odświętny,
Wznieś się nad ten padół smętny,
Porzuć mrok, chodź w świetle dziennym,
Bowiem Pan twój, co rad zbawia,
Stół godowy ci zastawia.
Pan, co w niebie ma swe włości,
W sercu twoim dziś zagości.
Drugą część koncertu zajęła improwizacja organowa, która ostatnimi czasy bardzo często pojawia się na koncertach organowych. Wysłuchaliśmy partity chorałowej nt. pieśni „Zawitaj Królowo różańca świętego” z racji na przeżywany miesiąc październik, w którym nasze serca i oczy zwracamy na wizerunek Matki Bożej przez modlitwę różańcową. Drugą improwizacją było preludium na temat pieśni, którą wybrali Państwo obecni na niedzielnym koncercie. Była to improwizacja nt. pieśni „Święty Boże”.
Wielu artystów składa hołd Janowi Sebastianowi Bachowi za jego życie i twórczość poprzez wykonywanie jego utworów, jednak szczególne miejsce w epoce romantyzmu zajęło komponowanie dzieł, których temat składał się z sekwencji dźwięków B – A – C – H, czyli nazwiska Jana Sebastiana. Wysłuchaliśmy Preludium i fugi nt. B-A-C-H autorstwa Franciszka Liszta. Tym wielkim dziełem zakończyliśmy tegoroczny cykl Niedziela z muzyką w Kolegiacie.
Na zakończenie koncertu ks. Marian Bocho, proboszcz kolegiackiej parafii podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszych spotkań muzycznych: p. Dominice Godzień, która przez swoje słowo o muzyce przybliżała zgromadzonym melomanom tematykę dzieł, jakie słyszeliśmy; p. Michałowi Daleszczykowi – organiście kolegiaty, który był pomysłodawcą festiwalu, a zarazem kierownikiem artystycznym, oraz Burmistrzowi Miasta Jarosławia – p. Waldemarowi Paluchowi, który udzielił wsparcia finansowego tej inicjatywy.