W środę 25 sierpnia do naszej Kolegiaty przybyły już po raz trzeci krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. O godz. 9.00 Ksiądz Proboszcz wraz z asystą i delegacją młodzieży powitał symbole ŚDM na placu przed Kolegiatą. Po wniesieniu symboli do wnętrza świątyni Diakon odczytał fragment Ewangelii według św. Jana „Testament z krzyża”. Po Słowie Księdza Proboszcza troje młodych ludzi dało świadectwo swojego uczestnictwa w ostatnich Światowych Dniach Młodzieży, które miały miejsce w Panamie. Najważniejszym momentem całego wydarzenia była uroczysta Msza Święta celebrowana pod przewodnictwem Biskupa Stanisława Jamrozka. On także wygłosił okolicznościową homilię, podczas której mówił, że pod krzyżem stała Maryja. Dlatego te symbole tak bardzo pięknie pokazują właśnie dwie postacie: samego Chrystusa i jego Matkę. Syn Boży i Matka, która stoi pod krzyżem. Pan wszechświata i Matka Pana, oni nam pokazują dwie rzeczywistości. Rzeczywistość boską i ziemską. Jezus jako Syn Boży przynależy w sposób całkowity do tej rzeczywistości niebieskiej. Maryja, Jego Matka, już teraz należy do tej rzeczywistości, ale za życia swojego jest przedstawicielką tej rzeczywistości ziemskiej, czyli reprezentuje każdego z nas, którzy jesteśmy wezwani, żeby też stanąć pod krzyżem i tutaj uczyć się naszego sposobu postępowania i odpowiadać na Jezusowe zaproszenie do miłowania innych.

Patrząc na znaki Światowych Dni Młodzieży, bp Jamrozek zwrócił także uwagę na znaki, które często nosimy przy sobie, jak krzyżyk na szyi, czy medalik Matki Bożej: – W tych znakach, pewnych symbolach, myśmy powinni też bardzo się orientować. Krzyżyk powinien rzeczywiście oznaczać naszą wiarę, a nie utożsamianie się ze światem w którym jesteśmy. Chrześcijanin to jest ten, który nie wstydzi się krzyża, przed tym krzyżem klękać i naśladuje Jezusa i Jego miłość.

Eucharystię koncelebrowali między innymi ks. Mariusz Wilk – ogólnopolski koordynator ŚDM, oraz wielu kapłanów związanych z młodymi naszej archidiecezji.

Po Eucharystii odbyło się wspólne czuwanie przy Krzyżu i Ikonie Matki Bożej, któremu przewodniczył ks. Łukasz Sowa. Modlitwie towarzyszyły czytane przez uczestników spotkania rozważania, ale także wspólny śpiew. Po zakończeniu adoracji młodzi przeszli procesyjnie do Cerkwi greckokatolickiej Sanktuarium Matki Bożej Bramy Miłosierdzia i tam przekazali symbole Światowych Dni Młodzieży młodym z tego obrządku.

Cieszymy się, że już po raz trzeci symbole ŚDM nawiedziły naszą parafialną świątynię. Radość jest tym większa, że to jedyne miejsce w naszej archidiecezji, które nawiedziły symbole ŚDM peregrynujące przed Dniami Młodych które mają odbyć się w Lizbonie w 2023 roku. Niech to wydarzenie pobudzi nas do modlitwy w intencji młodzieży.

Fotorelacja Pauliny Kubas

Fotorelacja kl. Mateusza Bestra

Transmisje zarejestrowane przez Radio Fara