Od niedzieli rozpoczęliśmy w naszej wspólnocie parafialnej Nabożeństwo czterdziestogodzinne. Jego inspiracją jest biblijna symbolika liczby 40 – jest to zarówno okres 40 dni postu Jezusa na pustyni, jak też – według tradycji – czas 40 godzin przebywania Jezusa w grobie. Swoimi początkami sięga ono okresu późnego średniowiecza i miało początkowo charakter czterdziestogodzinnego postu połączonego z modlitwą. W obecnie obowiązującej formie pojawiło się w końcu XVI wieku, najprawdopodobniej z inspiracji zakonu jezuitów, choć nie ma w tej kwestii jasnych przekazów źródłowych.

Nabożeństwo to ma obecnie charakter pokutny i ekspiacyjny. Ma ono być wynagrodzeniem za grzechy popełnione w karnawale. Zaczyna się ono w niedzielę poprzedzającą rozpoczęcie wielkiego postu, a kończy się we wtorek wieczorem przed Popielcem. Jego istotą jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ma ono ożywić pobożność wiernych, a także być przygotowaniem do pokutnego okresu wielkiego postu. Adoracja zawsze jest zakorzeniona w liturgii eucharystycznej, dlatego jest ono zaczynane i kończone Mszą Świętą.

Serdecznie zachęcamy do udziału w Mszach św. z nauką o godz. 8:00 i 18:00 oraz do całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

W naszej parafii trwa ono nieprzerwanie od 1925 roku, o czym mówi nam wpis:

W dniach od 6 – 8 grudnia odbyło się po raz pierwszy 40-godzinne nabożeństwo w kościele parafialnym. Rozdano 1000 Komunii Świętej

Pierwotnie nabożeństwo odprawiane było w Adwencie, jednak później został mu przywrócony charakter pokutno – ekspiracyjny i odbywa się zgodnie z pierwotnymi założeniami.