„Tyś w kolegiacie tron sobie obrała, Ty nas wspomagasz i nie zawodzisz nigdy nas. Wierzymy Matko, żeś nas pokochała i nie opuścisz nigdy nas…” Tymi słowami rozpoczęliśmy Dni Maryjne roku pańskiego 2023, a zarazem dziękczynną Mszę Świętą w 9. rocznicę koronacji jaśniejącego łaskawością wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Proboszcz Marian Bocho w koncelebrze z Księdzem Marianem Szumigrajem.

            W wygłoszonym kazaniu Ksiądz Proboszcz przywołał historyczne wydarzenie, które miało miejsce dziewięć lat temu mówiąc, że „to wydarzenie jest pełne światła i słońca. Obraz pochodzi z Rzymu, więc także pogodę mieliśmy rzymską. 2 sierpnia 2014 roku to dzień pełen światła, ale nie tylko tego słonecznego, to światło Maryi i promienie Jej serca przenikały nasze serca. Ona jest dla nas drogocenną perłą, która promieniuje na nasze serca i życie, na życie naszych rodzin i 700 – letniej parafii. Jako wspólnota parafialna odkryliśmy tę jaśniejącą perłę i oddaliśmy Jej nasze serca. Świadczą o tym złote korony na skroniach Jezusa i Jego Matki”.

            Kaznodzieja zwrócił uwagę, że ta uroczystość to owoc wieków, wiernego ludu, który oddawał cześć Maryi. Przywołał wielkich czcicieli Maryi począwszy od św. Franciszka Borgiasza, który ów obraz przekazał jarosławskim jezuitom, a także św. Boromeusza, który przyczynił się do powstania kopii rzymskiego wizerunku oraz Sługę Bożego Księdza Piotra Skargę, na ręce którego w 1576 roku obraz został przekazany. Przywołał również znanych czcicieli Maryi: Księdza prałata Bronisława Filę oraz Służebnicę Bożą Annę Jenke – niezrównaną czcicielką Maryi w Jej cudownym wizerunku.  Zaznaczył także, że nasze pokolenie miało ten zaszczyt i honor zwieńczyć kult trwający ponad cztery wieki złotymi koronami, poświęconymi przez papieża Franciszka.

            Ksiądz Proboszcz kontynuując myśl, powiedział, że „chociaż ten dzień jest piękny i bardzo ważny dla naszej parafii, nie możemy żyć tylko wspomnieniami. Wręcz przeciwnie, on wzywa nas, abyśmy stawali się dziś odpowiedzialni za trwanie i rozwój kultu Matki Bożej. Trzeba nam patrzeć w przyszłość i poszukiwać także nowych dróg”.  W dalszych słowach zaproponował i wskazał drogę, którą może być obecność w naszej świątyni obrazu i Płaszcza Matki Bożej z Guadalupe. Z tym związany jest nie tylko zwyczaj okrywania płaszczem wykonanym na wzór tego, w jakim przedstawiona jest Maryja na obrazie w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, lecz także apostolat maryjny, który polega na podejmowaniu modlitwy różańcowej w intencjach, które poleciła Matka Najświętsza. Może doświadczenie, które dzisiaj przeżywamy zaowocuje powstaniem takiej wspólnoty w naszej parafii – wyraził nadzieję kończąc głoszone słowo. Niech to spotkanie dzisiaj pomoże nam odkryć, że Maryja zawsze jest z nami.

            Zakończeniem pierwszego Dnia Maryjnego było nabożeństwo różańcowe z odmówieniem tajemnic radosnych, w czasie których wierni zostali okryci płaszczem Matki Bożej z Guadalupe. W przeżywanie tego nabożeństwa wprowadziła zgromadzonych Pani Anna Łapiszczak z Sanoka, która przybliżyła historię powstania płaszcza, a także opowiedziała na czym polega apostolat płaszcza Matki Bożej z Guadalupe.

            Na zakończenie wypowiedziała modlitwę wyhaftowaną na płaszczu: „Najświętsza Dziewico z Guadalupe, okryj nas swoim płaszczem, włóż w swoje w swoje ręce i zaprowadź w ramionach Twego Syna, niech nasza wiara wzrośnie jak gorczycy ziarno”.

Mateusz Forysiński